سایپا اطلس از خودروهای نو ظهور در بازار می باشد . سایپا اطلس از خودروهای زیر 500 میلیون تومان می باشد که توسط خودروسازی سایپا تولید شده است. خودروی اطلس از جدیدترین تولیدات این شرکت خودروسازی می باشد که با رعایت استانداردهای 85 گانه این خودرو را تولید نموده است. خودروی اطلس خودرویی اقتصادی با امکانات بیش تر نسبت به کوییک در بازار عرضه شده است. این خودرو همانند سایر برادران خود از موتور یکسان و پلتفرم کوییک بهره مند شده است. اطلس که حواشی زیادی را به خود اختصاص داده است را بیش تر باهم بررسی کنیم.

تغییرات نسبت به کوییک

خودروی اطلس خودرویی به تغییرات جزئی نسبت به کوییک در بخش فنی و برقی می باشد و تغییراتی نیز به نسبت خودروی کوییک می باشد. خودروی کوییک و اطلس هر دو بر پایه ی یک پلتفرم تشکیل شده است. اطلس در بخش عقبی از چراغ عقب رنو کپچر جدید الگو برداری شده است. این چراغ دقیقا شبیه به چراغ رنو کپچر جدید بوده و تمامی شباهت ها را به این چراغ دارد .

در بخش جانبی نیز این شباهت نسبت به کوییک همچنان ماندگار می باشد. کوییک نسبت به اطلس در بخش گلگیر جلو آن هم به دلیل اجرای چراغ های جدید در اطلس کمی متفاوت می باشد.
ارز روبرو نیز وقتی با اطلس تیز و برنده روبرو می شویم . چراغ هایی کشیده با طراحی زیبا در خانواده ی شاهین را با هم میبینیم. چراغ اطلس و نمای جلو پنجره ی جدید شکل بسیار زیبایی را به اطلس بخشیده است. اطلس در سپرهای جلو هم ظرافت زیبایی داشته و از نظر ظاهری این خودرو را به روز کرده است.

این جلو پنجره ی bmw هم بی تاثیر در نمای روبروی اطلس نیست و گویا سایپا علاقه ی زیادی به الگو برداری از تمامی برندها داشته و این الگو برداری فقط در بخش ظاهری بوده نه موتوری !

آپشن های اطلس

طبیعتا آپشن ها و امکانات رفاهی خودرو یکی از مهم ترین مشخصه هایی است که باید داشته باشد. در بخش آپشن ها و امکانات رفاهی خودروی اطلس از امکانات نسبتا به روزی برخوردار می باشد. از جمله این امکانات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سانروف : تمامی نسخه ها دارای سانروف می باشد.
 • فرمان برقی : این آپشن در نسخه ی E موجود می باشد.
 • سیستم تهویه مطبوع نیمه اتوماتیک : موجود در تمامی نسخه ها
 • سنسور پارک دنده عقب : موجود در تمامی نسخه ها
 • رادیو پخش بلوتوث + AUX + USB : موجود در نسخه S و در نسخه ی G و E مانیتور داریم.
 • مولتی مدیا با نمایشگر ۷ اینچ + کنترل صدا از روی فرمان : موجود در تیپ A و G
 • دوربین دید عقب : موجود در نسخه A و G
 • آنتن سقفی کوسه‌ای
 • تریم داخلی دو رنگ : موجود در نسخه A و G
 • کروز کنترل و محدودکننده سرعت : موجود در نسخه ی E
 • سیستم نمایش کنترل باد تایرها (TPMS)
 • چراغ روشنایی اتوماتیک (Auto Light)

تعدادی از امکانات مشترک و نزدیکی که هر سه تیپ دارند را مورد بررسی قرار دادیم. در این نسخه ها ، نسخه ی E دارای گیربکس اتوماتیک می باشد . دو نسخه ی دیگر نیز دارای گیربکس دستی می باشد. از بین این دو گیربکس نسخه ی G و S دارای گیربکس دستی می باشد که نسخه ی S نسخه ی کم آپشن از بین سه نسخه و ارزان ترین نسخه ی عرضه شده می باشد.

 

تجهیزات ویژه ای که سایپا برای اطلس در نظر گرفته است

 

تجهیزات اختصاصی                                                                                                                      S           G            E
رادیو پخش بلوتوث + AUX + USB ندارد ندارد دارد
سیستم ناوبری – نقشه آفلاین دارد دارد ندارد
MIRROR LINK دارد دارد ندارد
مولتی مدیا با نمایشگر ۷ اینچ دارد دارد ندارد
دوربین دید عقب دارد دارد ندارد
کنترل صدا از روی فرمان دارد دارد ندارد
صندلی با روکش چرم دارد دارد ندارد
آینه‌های جانبی با قابلیت تاشو برقی و گرمکن دارد دارد ندارد
آنتن سقفی کوسه‌ای دارد دارد ندارد
تریم داخلی دو رنگ دارد دارد ندارد
کروز کنترل و محدودکننده سرعت دارد ندارد ندارد
سیستم استارت دکمه‌ای و ورود بدون کلید PEPS دارد ندارد ندارد
سانروف دارد دارد ندارد
سیستم متوقف کننده حرکت سانروف/ANTI PINCH SUNROOF دارد دارد ندارد
بدنه با سقف رنگی متمایز همراه با ملحقات رنگی دارد دارد ندارد
شیشه دودی عقب دارد دارد ندارد
تویتر ۲ عدد دارد ندارد ندارد
تشخیص نقطه کور BSD دارد ندارد ندارد
سنسور باران دارد ندارد ندارد
کفی سه بعدی دارد دارد ندارد

 

این امکانات در نسخه های دنده ای و اتوماتیک متفاوت می باشد. با توجه به نسخه ای که خریداری می کنید ، برخی آپشن ها را دریافت می کنید و بیش تر آپشن ها و در تمامی نسخه ها می باشند . آپشن های رفاهی و تجهیزات در کامل ترین نسخه ی خود یعنی نسخه ی اتوماتیک با گیربکس CVT می باشد.

 

مشخصات موتوری اطلس

اطلس از یک موتور 1500 سی سی با آرایش VVT که بر روی خودروی کوییک GX پیش تر از این سوار بود بهره می برد. کوییک GX نیز همانند اطلس از یک موتور 1500 سی سی 8 سوپاپ با آرایش بهینه سوپاپ ها وارد بازار شده است. این نسخه ی موتوری با دریچه گاز برقی بنا بر گزارش کاربران از یک موتور با تاخیر نسبتا چند ثانیه ای عرضه شده است.

نظر شما در مورد اطلس چیست ؟ آیا اطلس با موتور 8 سوپاپ و امکاناتی نظیر ESP ارزش خرید دارد ؟

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *