کاربرد و نقش انواع اگزوز در سیستم تخلیه ی گازی موتور

کاربرد و نقش انواع اگزوز در سیستم تخلیه ی گازی موتوراگزوز

به گزارش نرسی کو اگزوز خودرو یکی از قطعات مهم بکار رفته در خودروها می باشد وظیفه انتقال دود حاصل از احتراق درون سیلندر را به خارج از موتور خودرو دارد البته در خودروهای امروزی وظایف اگزوز بیشتر از خارج کردن دود از خودرو می‌باشد و اگزوز نقش زیادی در مصرف سوخت خودرو دارد. سیستم کل اگزوز از ۳ بخش کلی تشکیل شده است که می‌توان آن را به بخش اتصال به موتور، بخش میانی و بخش انتهایی تقسیم بندی کرد. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت انتقال دود و گازهای ناشی از احتراق باید همراه با کاهش صدای این گازها که ناشی از حرکت سوپاپ‌ها در موتور و انفجارهایی است که در محفظه احتراق صورت می‌گیرد باشد که این کاهش صدا با طراحی خاص اگزوز و نصب قسمت‌هایی از اگزوز مانند منبع اگزوز صورت می‌گیرد.

 

نکته ی کاربردی اگزوز

در نهایت اگزوز خودرو با کاهش صدا و انتقال گازهای ناشی از احتراق سبب کاهش دمای گازهای خروجی نیز می‌شود که این کاهش دما نیز از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا گازهای خروجی از محفظه احتراق بیشتر از ۸۰۰ درجه سانتی گراد دما دارند و قبل از آزاد شدن به هوا حتما باید دمای آن‌ها کاهش داده شوند که تمام این کارها زمان در اگزوز انجام می‌پذیرد.

اگزوز ماشین چه کاری انجام می دهد؟

سیستم اگزوز خودرو معمولاً از لوله کشی استفاده می شود که برای هدایت گازهای خروجی، واکنشی به دور از احتراق کنترل شده در داخل موتوراستفاده می شود. کل سیستم گازهای سوخته را از موتور منتقل می کند و شامل یک یا چند لوله اگزوز است. از مبدل کاتالیزوری برای کاهش آلودگی هوا بهره می برند.

چه چیزی از اگزوز ماشین خارج می شود؟

هیدروژن و کربن می توانند کاملاً در بخار آب و دی اکسید کربن اکسیده شوند. با این وجود ، بخار آب و گاز دی اکسید کربن به همراه اجزای استفاده نشده هوا مانند نیتروژن و هرگونه اکسیژن استفاده نشده از اگزوز خودرو خارج می شوند.

معیارهای طراحی

یک لوله اگزوز باید با دقت طراحی شود تا گازهای سمی و  یا مضر را دور از دسترس کاربران دستگاه قرار دهد.
در صورت تولید مناسب در خارج از منزل ، اجاق گازهای داخلی و کوره ها می توانند به سرعت فضای محصور شده را با گازهای خروجی سمی مانند هیدروکربن ها ، مونوکسید کربن و اکسیدهای نیتروژن پر کنند. همچنین گازهای اکثر دستگاه ها بسیار داغ هستند؛ لوله باید مقاوم در برابر حرارت باشد و نباید از هر چیزی که می تواند بخورد یا در اثر گرما آسیب ببیند ، عبور نکند. یک دودکش به عنوان لوله اگزوز در یک ساختار ثابت عمل می کند.
برای موتور احتراق داخلی مهم است که سیستم اگزوز خودرو تنظیم (راندمان اگزوز تنظیم شده) برای بهره وری بهینه باشد.
همچنین این باید با هنجارهای تنظیم شده در هر کشور مطابقت داشته باشد.

آیا می توانید با اگزوز شکسته رانندگی کنید؟

تقریباً در همه موارد برای موتور شما به هیچ وجه بد نیست ، اما بسته به نوع نشتی ، ممکن است چراغ هشدار دریافت کنید. اگر نشتی قبل از سنسور اکسیژن باشد ، ممکن است اندازه گیری های آن خاموش باشد ، باعث می شود موتور بدون آن خود را مدیریت کند که به طور کلی این کار را با استفاده از سوخت بیشتر انجام می دهد.باز هم بسته به اینکه نشت کجاست و چقدر بزرگ است ، می تواند برای سلامتی شما مضر باشد. به هیچ وجه به اندازه خطرات گذشته نیست اما دود اگزوز هنوز هم بد است.

و اگر نشتی زیر ماشین باشد ، قسمت هایی از آن می توانند وارد کابین شوند و بوی بد ایجاد می کنند. و برای شما خوب نیست.در بالای آن ، ممکن است سر و صدایی ایجاد کند که با گذشت زمان نیز می تواند پیشرفت کند. اما من مطمئن هستم که شما قبلاً آن را متوجه شده اید. بنابراین، بهتر است آن را تعمیر کنید هنگامی که زمان آن را دارید.

کاربرد و نقش انواع اگزوز در سیستم تخلیه ی گازی موتورنکات پر اهمیت

البته باید به این مسئله نیز توجه داشت که منبع اگزوز یک قطعه مصرفی می‌باشد که به مرور زمان عمر مفید آن تمام می‌گردد.
عملکرد اولیه خود را از دست می‌دهد. با این تفاوت که خودروهایی که در نواحی با آب و هوای شرجی و مربوط استفاده می‌شوند،
اگزوز و منبع آن‌ها زودتر پوسیده می‌شود. همچنین خودروهایی که مقطعی و در مسافت‌های کوتاه استفاده می‌شوند، زودتر پوسیده می‌شوند.
چون با هر بار استارت زدن مقداری آب و بخار در اگزوز خودرو جمع می‌شود که اگر خودرو مدت زیادی روشن باشد با داغ شدن اگزوز
این آب بخار می‌شود و از اگزوز خارج می‌شود. اما اگر پس از مدت کوتاهی خودرو خاموش شود این آب بخار نمی‌شود و سبب پوسیدن منبع اگزوز می‌شود.

اگزوز در موتور سیکلت ها

در بیشتر موتورسیکلت ها تمام یا بیشتر سیستم اگزوز قابل مشاهده است و ممکن است به عنوان ویژگی نمایشگر دارای روکش کروم باشد.
اگزوزهای پس از فروش از فلز ، آلومینیوم ، تیتانیوم یا فیبر کربن ساخته می شوند. اگزوزهای موتور سیکلت بسته به نوع موتور و استفاده در نظر گرفته شده  و در انواع مختلفی قرار می گیرند.

اگزوز در کامیون ها

در بسیاری از کامیون ها  تمام یا بیشتر سیستم اگزوز قابل مشاهده است ، غالباً دارای لوله اگزوز عمودی است. غالباً در چنین کامیون هایی
صدا خاموش کننده توسط یک غلاف فلزی سوراخ شده احاطه شده است تا از تماس با سیلسنر داغ ، دچار سوختگی نشوند. این غلاف ممکن است
به عنوان یک ویژگی صفحه نمایش دارای روکش کرومی باشد. بخشی از لوله بین موتور و خاموش کننده غالباً مجرای صنعتی فلزی انعطاف پذیر است
که برای جلوگیری از لرزش موتور از ورود موتور به سیستم اگزوز کمکی شایان می کند. اغلب اوقات لوله بزرگ دیزل اگزوز عمودی است
تا گاز مضر داغ را به دور از مردم دور کند. در چنین مواردی ، انتهای لوله اگزوز غالباً دارای یک فلپ فلزی حلق آویز برای جلوگیری از ریزش آوار
پرندگان و آب باران است.

جهت مشاهده سایر مقالات اینجا را کلیک فرمایید.

بعضی محصولات اگزوز را میتوانید در زیر ببینید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *