موتور خودروی شما یک جزء پیچیده ای از سیستم خودروی شما می باشد . اما چگونه میتوان از بروز آسیب به موتور جلوگیری نمود . با ما همراه باشید تعا به بررسی این عوامل بپردازیم . خوندن این مقاله جذاب رو بهتون معرفی کنم .

  1. چراغ چک را بررسی کنید

   با این نام مشخص بود که این ظاهر خواهد شد. چراغ چک موتور می تواند معانی زیادی داشته باشد. از شل بودن درپوش سوخت گرفته تا یک خطای بزرگ، این هشدار خرابی موتور می تواند به تشخیص سایر مشکلات موتور کمک کند. وقتی می بینید که می درخشد، بهترین کار این است که ماشین خود را چک کنید.

  2. دود از اگزوز

   خودروهای مدرن برای انتشار پاک‌تر ساخته شده‌اند و اگر متوجه شوید که خودروی شما ردی از دود از اگزوز به جا می‌گذارد، می‌تواند به مشکل موتور اشاره کند. دود سیاه به سمت سوخت بیش از حد سوخت اشاره دارد در حالی که دود آبی به معنای سوختن روغن است. از طرف دیگر رنگ سفید می تواند به معنای شروع سرد باشد، اما اگر پس از گرم شدن ماشین دود همچنان سفید باشد، می تواند به معنای نشت مایع خنک کننده به داخل سیلندرها باشد.  3. گرمای بیش از حد موتور

   اگر موتور شما مستعد گرم شدن زیاد است، وقت آن رسیده که آن را بررسی کنید. روشن شدن بیش از حد موتور می تواند مشکلات متعددی ایجاد کند، به عنوان مثال، تاب برداشتن سیلندر که می تواند باعث نشت مایع خنک کننده و در نتیجه ایجاد دود سفید اگزوز شود که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم.

  4. کوبش موتور

   کوبش موتور زمانی اتفاق می افتد که محفظه های مخلوط هوا و سوخت به جای اینکه توسط شمع مشتعل شوند، خود به خود بسوزند. با صدای تق تق که مکرر از موتور خارج می شود شناسایی می شود. اگر کنترل نشود، می تواند صدمات زیادی ایجاد کند و نیاز به تعمیرات پرهزینه دارد.

  5. کاهش مصرف سوخت

   افزایش ناگهانی مصرف سوخت می تواند نشان دهنده معیوب بودن موتور باشد. ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد، اما اگر چراغ چک موتور را روشن و کاهش مصرف سوخت پیدا کردید، احتمالاً خطای موتور است. هنگامی که این هشدار احتمالی خرابی موتور را دریافت می کنید، ممکن است ایده خوبی باشد که آن را بررسی کنید.

   توقف موتور در دور موتور کم

   اگر موتور شما در حالت دور آرام متوقف می شود، نشان دهنده خرابی احتمالی موتور است. توقف در دور آرام معمولاً به این معنی است که در تحویل سوخت مشکلی وجود دارد. اگر این موضوع به یک مشکل مکرر تبدیل شد، ایده خوبی است که موتور خود را بررسی کنید.

   بد کار کردن موتور

   هنگامی که یک موتور با دور در دقیقه خود سازگار نیست در حالی که در حالت آرام است، به آن دور آرام می گویند. ممکن است حتی بدون شتاب گیری متوجه شوید که RPM متفاوتی دارد. این یک مشکل اساسی است و شما باید هر زمان که می توانید موتور خود را بررسی کنید.

  6. روغن ریزی

اگر ماشین خود را پارک کرده‌اید و متوجه لکه‌های روغن روی زمین شده‌اید، ممکن است به دلیل نشتی واشر یا نشتی روغن باشد. این می تواند باعث آسیب به موتور شود و به دلیل نداشتن روغن کافی باعث افزایش اصطکاک در محفظه احتراق می شود که باعث آسیب به قطعات می شود.


 1. توقف موتور در دور بالا

  دلیل احتمالی این امر می تواند معیوب بودن پمپ بنزین باشد. پمپ بنزین احتمالاً گرفتگی دارد یا به سادگی خراب است و دیگر کار نمی کند. در هر صورت، اگر مکرراً دچار خاموشی موتور می شوید، توصیه می شود موتور خود را چک کنید.

 2. لرزش یا نویز بیش از حد

  دلیل اصلی لرزش موتور، شمع معیوب است. این شمع معیوب باعث از کار افتادن موتور و در نتیجه ایجاد لرزش و صدا می شود. نویز ذکر شده در اینجا همان چیزی است که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم، صدای تق تق. این را می توان با تعویض شمع تصحیح کرد، اما اگر این هشدار خرابی موتور را علامت نزنید، ممکن است باعث آسیب هایی شود که تعمیر آن پرهزینه خواهد بود.راه‌های بیشتری وجود دارد که موتور شما ممکن است به شما بگوید که نیاز به توجه دارد، اما این ده روش اصلی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند تا قبل از اینکه باعث آسیب جدی شود، از خرابی موتور جلوگیری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *