شتاب گیری و ترمزگیری از اقدامات ساده ای هستند که در حین رانندگی بارها تکرار می شوند. با این حال، ترمزگیری یک فعالیت حساس است که نباید آن را ساده گرفت. اولین چیزی که هنگام رانندگی می خواهید از آن اجتناب کنید این است که ترمزهای شما از کار بیفتد. برای جلوگیری از چنین شرایطی، مهم است که آنها را بررسی کنید و این شامل بررسی وضعیت و سطح روغن ترمز می شود. اما روغن ترمز چیست؟ چگونه استفاده می شود؟ چه زمانی و چگونه آنها را جایگزین می کنید؟ و چقدر هزینه دارد؟

در این مقاله به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد تا روغن ترمز خودروی شما دیگر هیچ رازی برای شما نداشته باشد.

 

روغن ترمز چیست؟

روغن ترمز یکی از عناصر اصلی ترمز خودرو شماست. ویژگی خاص آن: رطوبت سنجی است (یعنی رطوبت هوا را جذب می کند) و تراکم ناپذیر است. این دو ویژگی ضروری هستند زیرا به روغن ترمز اجازه می دهند که از طریق سیلندر اصلی در هنگام فشار دادن پدال ترمز فشرده شود. فشردگی این مایع است که بر پیستون‌های کالیپرها نیرو وارد می‌کند و سپس لنت‌های ترمز را روی دیسک‌ها  فشار می‌دهد. این باعث ایجاد اصطکاک می شود که می تواند سرعت ترمزها را کاهش داده و سرعت خودرو را کاهش دهد.

به همین دلیل، روغن ترمز یکی از اجزای کلیدی سیستم ترمز شما است، زیرا نیروی اعمال شده به پدال ترمز شما را به چرخ ها منتقل می کند و به شما امکان می دهد سرعت را کاهش دهید یا متوقف کنید.

چه زمانی باید روغن ترمز را تعویض کنید؟

هنگام ترمزگیری، اصطکاک لنت ها روی دیسک های ترمز باعث تولید گرما می شود. این گرمایش مکرر (چند صد درجه) به سمت مایع ترمز بالا می رود و خواص آن را تغییر می دهد. تغییرات دما و رطوبت نیز می تواند به بدتر شدن آنها کمک کند.

روغن ترمز که خیلی قدیمی یا خیلی کم است، فاصله ترمز را افزایش می دهد زیرا فشار روی پدال ترمز دیگر با همان نیروی به چرخ ها منتقل نمی شود. همچنین ممکن است این احساس وجود داشته باشد که هنگام فشار دادن پدال ترمز به طرز عجیبی نرم است. علاوه بر این، می توانید به ABS خودروی خود آسیب بزنید.
برای جلوگیری از این نوع مشکل، باید رنگ روغن ترمز خود را رعایت کنید. وقتی نو باشد، تقریباً به رنگ زرد طلایی است. اما اگر در دو سال گذشته تعویض نشده باشد، رنگ آن تیره تر می شود. در این صورت باید روغن ترمز را به سرعت تخلیه کنید وگرنه خود را در معرض خطر قرار می دهید.

چراغ هشدار روی داشبورد شما نیز ممکن است روشن شود. این چراغ دایره ای را با علامت تعجب در وسط نشان می دهد. بسته به وسیله نقلیه، می تواند زرد یا قرمز باشد. این نشان دهنده پایین بودن غیر طبیعی سطح روغن ترمز یا نشتی است.

 

 

اگر مطمئن نیستید که چراغ هشدار نشان دهنده چه چیزی است، می توانید برای انجام تشخیص در یکی از کارگاه های شریک ما به صورت آنلاین درخواست قیمت دهید.

به طور کلی، بررسی سطح روغن ترمز هر 10000 کیلومتر یا سالی یک بار مهم است. روغن ترمز به طور متوسط ​​هر دو سال یا هر 20000 کیلومتر تخلیه می شود. اما مراقب باشید، زیرا این اعداد می توانند از سازنده ای به سازنده دیگر متفاوت باشند. بنابراین بهتر است آن را در دفترچه راهنمای خودرو خود جستجو کنید.

خوب است بدانید: اگر به صورت آنلاین برای معاینه خودرو وقت بگیرید، سطح و وضعیت روغن ترمز نیز توسط مکانیک بررسی می شود.

مخزن روغن ترمز کجاست؟

مخزن روغن ترمز در سطح سیلندر اصلی ترمز در محفظه موتور، اغلب در سمت راننده قرار دارد. برای سهولت تشخیص، کلاهک اغلب سیاه است و از یک قالب پلاستیکی دایره ای ساخته شده است.

 

همچنین باید به علامت های min و max توجه کنید که به شما امکان می دهد میزان مایع باقی مانده در مخزن را کنترل کنید.

ماشین شما به کدام روغن ترمز نیاز دارد؟

دسته بندی های مختلفی از روغن ترمز با مشخصات متفاوت وجود دارد. برای اطمینان از انتخاب روغن ترمز مناسب برای ماشین خود، دستورالعمل استفاده را بخوانید.

به طور کلی، 3 دسته اصلی روغن ترمز وجود دارد:

 • نقطه 3: به طور کلی این مایع برای خودروهای مجهز به ترمز درام استفاده می شود. این ارزان ترین روغن ترمز در بازار است. با این حال، برای همه برنامه ها طراحی نشده است. از آنجایی که نقطه جوش آن کمتر است (205 درجه سانتیگراد در هوای خشک)، اصلاً برای اهداف ورزشی مناسب نیست.
 • نقطه 4: با دمای جوش 230 درجه سانتیگراد در هوای خشک، این روغن ترمز بیشترین استفاده را در خودروها دارد. این بهترین ارزش برای پول را ارائه می دهد و برای اکثر برنامه ها مناسب است.
 • DOT 5.1: این روغن ترمز برای خودروهای اسپرت با ترمزهای دیسکی با قطر زیاد مناسب تر است. علاوه بر این، دمای جوش آنها در هوای خشک 260 درجه سانتیگراد است که آنها را به گزینه ای عالی برای استفاده در مسیر تبدیل می کند.

خوب است بدانید: نباید انواع مختلف روغن ترمز را با هم مخلوط کنید. در واقع، مخلوط کردن روغن ترمز DOT 3 با روغن ترمز DOT 5.1 ایده بدی است زیرا همانطور که در بالا ذکر شد، نقطه جوش یکسانی ندارند و بنابراین می توانند به سیستم ترمز شما آسیب برسانند.

روغن ترمز را چگونه تعویض می کنید؟

همانطور که قبلا ذکر شد، روغن ترمز شما باید هر 10000 کیلومتر یا سالیانه چک شود، اگر اینطور نیست. اگر این بررسی نشان داد که روغن ترمز شما نیاز به تعویض دارد، دو گزینه دارید.

 • روغن ترمز را توسط یک متخصص تخلیه کنید.
 • خودتان روغن ترمز را تخلیه کنید.

خونریزی روغن ترمز چیزی نیست که بتوان آن را ساده انگاشت. اگر نمی‌توانید از ابتدا تا انتها این کار را انجام دهید، توصیه می‌کنیم یک متخصص را استخدام کنید.

با این حال، اگر می‌خواهید این فرآیند را خودتان انجام دهید، در اینجا یک راهنمای سریع وجود دارد که نحوه انجام آن را توضیح می‌دهد.

برای تخلیه روغن ترمز به موارد زیر نیاز دارید:

 • یک جفت دستکش محافظ شیمیایی
 • یک پیپت برای مکیدن روغن ترمز استفاده شده
 • یک بطری روغن ترمز جدید برای پر کردن مخزن شما با مایع جدید
 • ابزاری برای شل کردن پیچ های مختلف خونی
 • یک مخزن متصل به یک لوله کوچک برای گرفتن روغن ترمز مصرف شده در هنگام خونریزی
 • یک کمک کننده

1. ظرف را با روغن ترمز استفاده شده خالی کنید

پس از یافتن مخزن روغن ترمز، از قطره چکان خود برای مکیدن مایع ترمز مصرف شده در مخزن استفاده کنید.

2. مخزن را با روغن ترمز جدید مناسب برای وسیله نقلیه خود پر کنید

هنگامی که تمام روغن ترمز را مکیدید، می توانید کار پر کردن را ادامه دهید. شما باید مخزن را تا حداکثر سطح پر کنید.

3. پیچ هایی که نشتی دارند را سفت کنید

پیچ های تخلیه به کالیپرهای ترمز شما (یا درام ترمز) وصل می شوند. برای پیدا کردن آنها دو گزینه دارید:

 • چرخ های خود را تا حد امکان بچرخانید تا جایی که ممکن است در زیر خودرو فاصله داشته باشید تا پیچ های خونگیر را پیدا کرده و باز کنید.
 • اگر با چرخ‌های چرخان به پیچ‌های بلیدر دسترسی ندارید، باید وسیله نقلیه را با جک یا پایه‌های جک بالا بیاورید.

4. تخلیه روغن ترمز

این مرحله بسیار مهم است و معمولاً به صورت جفت انجام می شود. هنگام تخلیه روغن ترمز دنباله زیر توصیه می شود: چرخ عقب راست، چرخ عقب چپ، چرخ جلو راست، چرخ جلو چپ.

با این حال، توصیه می کنیم برای ترتیب صحیح خونگیری کالیپرهای ترمز، به دفترچه راهنمای خودرو خود مراجعه کنید.

خوب است بدانید: شما نمی توانید هر چهار کالیپر ترمز را به طور همزمان تخلیه کنید، فقط می توانید آنها را یکی پس از دیگری تخلیه کنید.

شلنگ خود را به پیچ تخلیه وصل کنید و سپس آن را باز کنید. برای اینکه این فرآیند کار کند، کمک کننده شما باید پدال ترمز را فشار دهد تا بتوانید مایع ترمز قدیمی را که هنوز در سیستم ترمز است تخلیه کنید.
اگر روغن ترمز خارج شده از پیچ تخلیه شفاف است، می توانید آن را دوباره سفت کنید و این کار را روی سایر کالیپرها نیز تکرار کنید.

5. کنترل

قبل از اینکه به جاده برگردید، اکیداً توصیه می کنیم کارهایی را که به تازگی انجام شده است بررسی کنید. در پر کردن روغن ترمز کمی بیشتر تردید نکنید، زیرا در هنگام خونریزی ممکن است قسمت کوچکی از روغن ترمز جدید با روغن ترمز استفاده شده مخلوط شود.

پدال ترمز خود را چند بار فشار دهید. نباید به طور غیرعادی نرم باشد و زمانی که فشار را رها می کنید باید به حالت اولیه خود بازگردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *