مقدمه

راز نه چندان زیاد در مورد خودروها این است که اگر می‌خواهید بیشترین بهره را از آنها ببرید، باید مطمئن شوید که آنها را به درستی نگهداری می‌کنید. خودروهایی که مسافت پیموده شده زیاد دارند نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری دارند تا آنها را در جاده نگه دارند. خبر خوب این است که شما احتمالاً هیچ پرداختی برای ماشین ندارید. فکری که باید مراقب آن باشید این است که ماشین خود را نگهداری کنید تا بتوانید برای مدت طولانی از آن لذت ببرید.

میانگین سنی یک خودرو در جاده‌ها امروزه بیش از 11 سال است و خودروهای امروزی در صورت نگهداری مناسب می‌توانند 250 هزار کیلومتر را بدون خرجی اضافه طی کنید. اگر می‌خواهید خودروی مسافت پیموده شده شما همچنان برای شما کار کند، در اینجا یک چک لیست تعمیر و نگهداری خودرو با مسافت پیموده شده بالا آورده شده است که به شما کمک می‌کند مطمئن شوید که تمام تلاش خود را برای افزایش عمر مفید خودرو خود انجام می‌دهید.

1. تعویض روغن

همه کسانی که ماشین دارند می دانند که شما باید روغن را به طور منظم عوض کنید، اما به راحتی می توان از این نیاز به تعمیر و نگهداری غافل شد و اجازه داد ماشین شما بیشتر از آنچه باید بدون تعویض روغن کار کند. اگر می خواهید ماشین شما دوام بیاورد، اجازه ندهید این اتفاق بیفتد. روغن خود را در زمان برنامه ریزی شده تعویض کنید (هر ماشینی متفاوت است، اما معمولاً میانگین مسافت حدود 7 هزارکیلومتر است مگر اینکه در شرایط سخت رانندگی کنید)، و زمانی که ماشین شما از مرز 8000 کیلومتر عبور کرد از روغن موتور استفاده ی بسیار زیادی برده اید.

اگر می‌خواهید از خودروی پرمصرف خود محافظت کنیداز روغن موتور با ویسکوزیته بالا و روغن موتور مناسب موتور خود بهرهمند شوید. استفاده از روغن موتورهای ضعیف و ناکارآمد به خودروی شما آسیب می زند. توجه داشته باشید که از روغن موتور بهره مند شوید که در دفترچه ی خودروی خود توصیه شده است.

البته گرانی های روغن نمی گذارد تا زا روغن موتورهای اورجینال بهره مند شوید. اما از روغن موتوری بهرمند شوید که دارای کیفیت بالا و مقاومت بالا باشد و با شاخصه SAE خودرو شما سازگار باشد.


2.  سیالات را بررسی کرده و بالا یا جایگزین کنید

البته روغن شما تنها مایع موجود در ماشین شما نیست و هر مایعی باید به مقدار کافی وجود داشته باشد و همانطور که باید کار کند تا ماشین شما به درستی کار کند. شما باید به طور منظم مایع خنک کننده، روغن فرمان، روغن ترمز، روغن گیربکس و حتی مایع شیشه شور خود را چک کنید. نه تنها باید هر چیزی را کم کنید، بلکه اگر بسیار کم به نظر می رسد، می خواهید نشتی در مخازن یا شیلنگ های خود را بررسی کنید. هر گونه نشتی را تعمیر یا تعویض کنید و دفعه بعد که مخزن را پر می کنید از افزودنی ضد نشتی استفاده کنید. شما همچنین می خواهید ترکیب سیالات خودروی خود را بررسی کنید. اگر رنگ آنها نامناسب، ضخیم تر از حد انتظار، پر از تجمع یا بوی غیرعادی است، حتما نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

3. فیلترها و تسمه ها را چک کنید و جایگزین کنید

یک فیلتر کثیف می تواند به اندازه روغن کم یا بد به ماشین شما آسیب برساند. فیلترهای خود را به صورت دوره ای بررسی کنید و اگر خیلی کثیف یا قدیمی هستند آنها را تعویض کنید. در حالی که در حال انجام آن هستید، مطمئن شوید که هیچ تسمه، شیلنگ یا گیره‌ای وجود ندارد که مشخصاً نیاز به تعویض داشته باشد و آن‌ها را جایگزین کنید.

4. لاستیک

به خوبی از لاستیک های خود مراقبت کنید، آنها نیز از شما مراقبت خواهند کرد. اطمینان حاصل کنید که لاستیک ها را در زمان برنامه ریزی شده بچرخانید، آنها را تا فشار باد صحیح باد کرده و به طور دوره ای تعویض کنید. زمانی که لاستیک‌های شما سالم باشند،فشار کمتری به بقیه خودرو وارد می‌کند و می‌تواند عمر سیستم تعلیق شما را افزایش دهد. شما شانس بسیار بیشتری برای جلوگیری از تصادف در لاستیک های جدیدتر و به درستی سرویس شده دارید.


5. شست و شوی منظم ماشین

در حالی که ممکن است شست و شوی خودرو روشی بیهوده یا سطحی برای نگهداری خودرویبا کاکردهای بالا به نظر برسد، در واقع دلایل بسیار مهمی برای انجام آن وجود دارد. در میان این موارد،شست و شوی صحیح خودرو به جلوگیری از زنگ زدگی کمک می کند، که یک خطر همیشه در خودروهای قدیمی است. همچنین در بخش هایی از خودرو که دچار زدگی و خط و خش های جزئی شده اید خیلی زود نسبت به ترمیم آن اقدام نمایید.


6. مراقبت از باتری

شما می توانید انواع تعمیر و نگهداری را روی وسیله نقلیه پرمصرف خود انجام دهید، اما اگر باتری ماشین از کار افتاده است، ماشین شما روشن نمی شود . ممکن است متوجه شوید که چند باتری را با یک خودروی پر مسافت پیموده شده گذرانده اید، و بهتر است از آنها به درستی مراقبت کنید تا بتوانید از هر کدام بهترین بهره را ببرید.

اگر مدتی است باتری خود را تمیز نکرده اید، مطمئن شوید که این کار را از طریق مراحل زیر انجام داده اید:

  • هر گونه خوردگی را از بالای باتری و کابل ها پاک کنید. می توانید این کار را با یک مسواک در مخلوطی از جوش شیرین و آب انجام دهید.
  • کابل ها را جدا کرده و از یک پاک کننده پست استفاده کنید تا از هرگونه خوردگی اضافی که در اطراف کابل ها یا پایانه ها ایجاد شده است خلاص شوید.
  • سپس می خواهید سطح الکترولیت را بررسی کنید. درپوش باتری را باز کنید و مطمئن شوید که مایع الکترولیت حدود نیم اینچ عمق دارد و در صورت لزوم آب مقطر اضافه کنید. از یک هیدرومتر برای آزمایش سطوح الکترولیت استفاده کنید.
  • یک نگهدارنده باتری بگیرید تا ولتاژ باتری را کنترل کند و اگر برای مدتی از ماشین خود استفاده نکنید، در صورت لزوم شارژ را اضافه کنید. اگر باتری را با رانندگی یا استفاده از شارژر باتری هر شش هفته یا بیشتر شارژ نکنید، ممکن است متوجه شوید که ماشین در مواقعی که به آن نیاز دارید روشن نمی شود.


7.  تعمیر موتور

موتور شما قلب تپنده ماشین شما است، به همین دلیل است که شما باید از درمان منظم و باکیفیت موتور برای خودروهای با مسافت پیموده شده استفاده کنید. یک راه نسبتاً ساده برای مراقبت از موتور خود استفاده از یک محصول تصفیه موتور است. افزودن یک ترکیب خوب موتور به مخزن روغن یا سوخت می تواند به از بین بردن رسوبات که می تواند موتور شما را نابود کند، کمک کند. این درمان‌ها زباله‌هایی را که ممکن است موتور شما در طول سال‌ها جمع‌آوری کرده باشد تمیز می‌کند و منجر به لرزش کمتر، عملکرد آرام‌تر و به طور کلی عملکرد بهتر می‌شود.

 

8. سیستم سوخت پاک

تمیز کردن سیستم سوخت برای خودروهای مسافت پیموده شده یک بخش تعمیر و نگهداری مهم است که نمی خواهید از آن غافل شوید. انژکتورهای سوخت شما یکی از مهم ترین اجزای خودروی شما هستند و احتمالاً به ماندگاری آن تا زمانی که بوده کمک کرده اند. اما اگر آن انژکتورهای سوخت با زباله مسدود شوند، نمی توانند ترکیب مناسب سوخت و هوا را به موتور شما برسانند، که به معنای فشار بیشتر روی موتور و کاهش عملکرد است. افزودن پاک کننده انژکتور سوخت مناسب می تواند از شر این رسوبات ناخواسته خلاص شود تا انژکتورهای سوخت توری بتوانند طبق خواسته کار کنند. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که جایگزین گاز تابستان و زمستان است، عملکرد انژکتور سوخت نیز کاهش می یابد.

 

نتیجه گیری

برای افزایش عمر مفید خودروی با مسافت پیموده شده بالا، شما نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارید. تعمیر و نگهداری موارد زیر می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند:

1. تعویض روغن موتور به موقع و با روغن موتور مطابق با توصیه‌های تولید کننده.
2. بررسی و تعویض سیالات از جمله روغن فرمان، روغن ترمز، روغن گیربکس و مایع خنک کننده.
3. بررسی و تعویض فیلترها و تسمه‌ها.
4. مراقبت منظم از لاستیک‌ها، اعمال فشار باد صحیح و تعویض آنها در زمان مناسب.
5. شست‌وشوی منظم خودرو به منظور جلوگیری از زنگ زدگی و حفظ نظم ظاهری.
6. مراقبت از باتری، تمیزی و شارژ منظم.
7. تعمیر موتور با استفاده از محصولات تصفیه موتور.
8. تمیز کردن سیستم سوخت و استفاده از پاک‌کننده انژکتور سوخت.

این اقدامات به شما کمک می‌کنند تا خودرویتان عمر طولانی‌تری داشته باشد و از عملکرد بهتری برخوردار شود. همچنین، حفظ تمیزی و مراقبت از قطعات و مواد خودرو نقش مهمی در ایمنی و کارایی خودرو ایفا می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *