گیربکس اتوماتیک شما یک سیستم حیاتی در وسیله نقلیه شما است و برای اطمینان از کارکرد طولانی مدت نیاز به مراقبت و توجه مناسب توسط شما دارد. بسیاری از مردم نمی دانند که گیربکس اتوماتیک ممکن است هزینه بیشتری نسبت به یک موتور داشته باشد. اگر می خواهید از تعمیر اساسی جلوگیری کنید، توجه به علائم و مشکلات زیر را حتما مهم بدانید. 

علائم گیربکس اتوماتیک در این صفحه

  1. احساس ساییدن یا لرزش در دنده
  2. خودرو در هنگام دنده درگیر نمی شود یا پاسخ نمی دهد
  3. صدا ایجاد می کند: ناله کردن، زمزمه کردن یا به هم زدن، در حالت خنثی پر سر و صدا
  4. بوی سوختنش می دهد
  5. چرخ دنده لیز خوردن
  6. مایع کم یا نشتی
  7. بررسی کن که چراغ های موتور روشن باشد

این علائم گیربکس اتوماتیک به شما می گوید که توجه کنید

گیربکس اتوماتیک شما یک سیستم بسیار پیچیده مکانیکی و کامپیوتری است. به همین دلیل تعمیر گیربکس اتوماتیک شما می تواند گران تر از موتور شما باشد (بسته به ماشین خاص شما). این بدان معناست که اگر یکی از این علائم ظاهر شد بهتر است به جای نادیده گرفتن یا صبر کردن برای از بین رفتن آن توجه کنید. در صورت غفلت از خدمات آن، ممکن است هزینه و ناراحتی زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

1. احساس لرزش در گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک شما معمولاً هنگام تعویض دنده به دنده به آرامی کار می کند. هنگام تعویض دنده خودرو، نباید احساس ساییدگی، لیز خوردن یا لرزش داشته باشید. هنگامی که یک انتقال شروع به مشکلاتی می کند، این علائم می توانند ناچیز به نظر برسند. اما، بهتر است در این مرحله توجه کنید زیرا احتمالاً با استفاده بدتر می شود. اگر در حال حاضر هنگام تعویض ماشین، احساس ناراحتی می‌کنید، وقت آن است که آن را سوار کنید تا ما آن را بررسی کنیم. به طور معمول وقتی گیربکس های اتوماتیک دنده ها آسیب دیده اند، به تدریج بدتر می شوند.

خلاصه: این مشکل جدی تری است و زمان بسیار مهم است. مطمئن شوید که خودروی خود را به زودی به متخصص گیربکس اتوماتیک واجد شرایط تحویل دهید.

2. خودرو در هنگام دنده درگیر نمی شود یا پاسخ نمی دهد

وقتی خودروی خود را به حرکت در می‌آورید یا دنده عقب می‌گذارید، بلافاصله پاسخ می‌دهد یا تاخیر دارد؟ گیربکس ماشین با درایو یا دنده عقب اصلا درگیر نمیشه؟ این هر دو مسائلی هستند که ممکن است نشان دهنده یک مشکل باشند. این می تواند نشان دهنده مشکلی در مایع شما باشد که خواص محافظتی آن تحلیل رفته و غلیظ شده است. در این مورد یک تعویض مایع خوب می تواند به شما کمک کند.

مواقع دیگر ممکن است با مشکل سیستم کامپیوتری مواجه شوید. گاهی اوقات ریست کردن کامپیوتر ماشین نیز می تواند مشکل را حل کند. می توانید این کار را خودتان با قطع کردن باتری به مدت 30 دقیقه انجام دهید. این می تواند به آن اجازه تنظیم مجدد را بدهد. اگر این کمکی نکرد، وقت آن رسیده است که به یک مکانیک گیربکس واجد شرایط اجازه دهید شما را جستجو کند.

خلاصه: وقتی گیربکس اتوماتیک شما درگیر نمی شود یا تاخیر می اندازد حتما آن را به یک متخصص نشان دهید.

3.زوزه کشیدن،سر و صدا در حالت توقف

اگر ناگهان صدای زوزه در زیر خودروی خود شنیدید که تا به حال نشنیده اید، ممکن است با مشکل گیربکس مواجه شوید.

این مشکل ممکن است جزئی باشد، اما می تواند نشانه چیز بدتری باشد.

برخی از صداهایی که از گیربکس شما می آید می تواند ناشی از خراب شدن مایع گیربکس اتوماتیک شما باشد. این مایع تسهیل در فرآیند را دارد که مقدار شگفت انگیزی از چرخ دنده ها و اجزای مکانیکی را روغن کاری نگه می دارد.

با گذشت زمان و استفاده، آن مایع خاصیت محافظتی خود را از دست می دهد و این اصطکاک را متوقف نمی کند. اصطکاک چیزی است که به سیستم پیچیده گیربکس اتوماتیک آسیب می رساند.

اگر صداهای کوبنده را می شنوید و مشکوک هستید که از گیربکس می آید، ممکن است گیربکس شما قبلاً یک قسمت داخلی داشته باشد که منتشر می شود. اگر اینطور است، مهم است که فوراً یک مکانیک گیربکس اتوماتیک واجد شرایط به آن نگاه کنید.

خلاصه : برخی از صداها ممکن است مشکلات ساده ای به دلیل مایع گیربکس شما باشند، در حالی که برخی اوقات ممکن است جدی تر باشند. در صورت امکان حتماً روغن گیربکس اتوماتیک خود را بررسی کنید.

 

4.بوی سوختن آن را می دهد

ماشین شما نباید بوی سوختگی داشته باشد و این موضوعی است که باید نگران آن باشید. یکی از شایع ترین دلایل بوی سوختگی از گیربکس، گرم شدن بیش از حد روغن است.

مایع گیربکس شما نقش بسیار مهمی در محافظت از این سیستم بسیار گران قیمت و پیچیده دارد که به درستی کار می کند. عمدتاً روانکاری است.

هنگامی که توانایی روانکاری مایع گیربکس شما کاهش می یابد، همانطور که با گذشت زمان و مسافت پیموده شده کاهش می یابد، باعث ایجاد اصطکاک مخرب بین تمام قطعات می شود.

 اصطکاک باعث تجزیه قطعات و تجمع زباله و لجن احتمالی می شود. همه این مشکلات با هم در نهایت منجر به خرابی کامل گیربکس میشود. که گران است و کاملا ناخوشایند است.

گاهی اوقات علت فقط پایین بودن سطح مایع انتقال است. این معمولاً ناشی از نشتی است زیرا در بیشتر خودروها برخلاف روغن موتور، مایع گیربکس با گذشت زمان کاهش نمی یابد. همچنین، این ممکن است با نوع نامناسب مایع اضافه شده به وسیله نقلیه خاص شما اتفاق بیفتد.

خلاصه : اگر بوی سوختگی ناشی از انتقال خود را حس کردید، زمان آن است که قبل از اینکه مشکل بزرگی باشد، اقدام کنید.

5. لغزش چرخ دنده ها

آیا ماشین شما در صورت نیاز از دنده خارج می شود یا کشش را از دست می دهد؟ اگر چنین است، این یک مشکل ایمنی جدی است. اگر گیربکس شما وقتی پشت فرمان هستید در دنده ها می لغزد و از آن خارج می شود و برای جلوگیری از بروز مشکل باید به آن بنزین بدهید، ترسناک است.

کامپیوتر ماشین شما به گیربکس می گوید که چه زمانی بین یک دنده و دنده دیگر تعویض شود. به ماشین شما می گوید که چه زمانی نیرو را به چرخ های شما ارسال کند. اگر چیزی در اینجا خراب باشد، سیگنال به درستی ارسال نمی شود.

خلاصه : لیز خوردن دنده ها یک مشکل ایمنی جدی است. اگر گیربکس اتوماتیک ماشین شما در دنده ها می لغزد و از آن خارج می شود .

6. روغن گیربکس کم یا نشتی روغن

آیا مایع قرمز روشن یا احتمالاً کثیف قرمز تیره را در خیابان یا کف گاراژ خود دیده اید؟ احتمالاً مایع گیربکس اتوماتیک را می بینید. از آنجایی که مایع گیربکس هرگز نباید نشت کند، این می تواند منجر به خرابی بسیار جدی و کامل گیربکس شما شود – که بسیار ناخوشایند و پرهزینه است.

بر خلاف روغن موتور، روغن گیربکس معمولاً به دلیل زمان و مسافت پیموده شده کاهش نمی یابد. بنابراین، اگر می بینید که مایع گیربکس کم است، در جایی نشت دارید.

 روغن کم می تواند اصطکاک زیادی در گیربکس شما ایجاد کند که باعث خرابی قطعات داخل و در نهایت به خرابی کامل گیربکس می شود.

مایع گیربکس کم یا نشتی چقدر جدی است؟

 اگر کاری انجام ندهید، به یک مشکل بسیار جدی تبدیل می شود. اما، لازم نیست اینطور باشد. گاهی اوقات نشتی یک سرویس کم هزینه است فقط برای تعویض واشر نشتی یا احتمالاً شلنگ. فقط به یاد داشته باشید، از یک مشکل کوچک در انتقال خود غافل نشوید، مگر اینکه بعداً مشکل بزرگی را بخواهید.

خلاصه : نشتی و مایع کم در انتقال شما طبیعی نیست. اگر زودتر مشکل را پیدا کنید، تعمیر کردن آن خیلی آسان تر و کم هزینه تر است.

7. روشن بودن چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ شما وجود دارد تا به شما کمک کند تا متوجه شوید مشکل فعلی یا آتی در ماشین شما وجود دارد. اما این چراغ می تواند نشان دهنده مشکل بسیاری از سیستم های مختلف در ماشین شما باشد، نه فقط گیربکس شما.

گیربکس شما حاوی حسگرهای متعددی است که می توانند هر چیزی غیرعادی را در گیربکس شما تشخیص دهند.

این سنسورها سیگنال هایی را به رایانه شما ارسال می کنند که مشکلی وجود دارد. سپس چراغ چک موتور آن پیغام را برای شما ارسال می کند که مشکلی وجود دارد.

چرا چراغ چک موتور بررسی شده است؟

زمانی که چراغ چک موتور شما روشن شده بالافاصله باید به این فکر باشید که ماشین خود را به یک تعمیرکار ماهر نشان دهید. 

خلاصه : اگر چراغ چک موتور شما روشن است، فوراً آن را بررسی کنید. ممکن است این یک چیز بسیار کوچک باشد که رایانه شما آن را حس کرده است .

نتیجه گیری

بسیاری از مشکلات گیربکس شما از اندک شروع می شود. نادیده گرفتن سیگنال هایی مانند علائم ذکر شده در بالا معمولاً منجر به تعمیرات بسیار پرهزینه می شود. برخی از تعمیرات کوچک و مقرون به صرفه هستند و می توانند بعداً از پرداخت صورت حساب هنگفت جلوگیری کنند. اگر آرامش خاطر و پولتان برایتان مهم است و هر یک از این مشکلات گیربکس اتوماتیک را تجربه کردید، با ما تماس بگیرید یا خودروی خود را در مغازه بیاورید تا نظر ما را بگیرید.

1 بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *